שיפוץ דירה

שיפוץ דירה זה חלום. הינה כל מה שאתם צריכים לדעת כדי שהחלום לא יהפוך לסיוט

הדירה שלכם חייב שיפוץ? קניתם דירה למגורים אך המצב שלה לא משהו?
קניתם דירה להשקעה ואתם רוצים להרוויח ממנה כמה שיותר כסף?

אנו בטוחים שאם אתם כאן – התשובה לכל השאלות שלמעלה הן כן. אנו גם בטוחים שאתם רוצים את הכי טוב בהתאם לתקציב שלכם, אבל אתם לא יודעים מאיפה להתחיל וחוסר הוודאות הזה גורם ללחץ ומועקה . אז אתם יכולים להירגע – הכל בסדר! הכינו לעצמכם קפה או תה, קראו את המאמר הזה עד הסוף ותוכלו החל מעכשיו ליהנות מראש שקט במהלך השיפוץ!

מתחילים! 

האם זו דירה למגורים או דירה להשקעה? ומה רוצים לשפץ בדירה?

דירה למגורים:

כאשר מדובר בשיפוץ דירה למגורים, הסיבות שרוצים לבצע את השיפוץ יכולות להיות רבות. לדוגמא: כל התשתיות ישנות וזה גורם לבעיות. בגלל שלצורך כך נדרשת פתיחת הרצפה והקירות וברוב המקרים מחליטים בעלי הדירות על הדרך לשפר גם את כל המראה של הדירה. סיבה אחרת יכולה להיות שינוי בצרכים: צריך חדר נוסף או חדר פחות. הרבה פעמים יש שינויים בחיים  כמו לדוגמא חדר ששימש לאחסון כל החפצים שלא יודעים מה לעשות איתם (חדר מחסן) ויש להפוך אותו לחדר לבניה ציפורניים, או שיפוץ דירה שנקנתה ורוצים להתאים אותה ב 100% לצרכים שלנו, אולי המטבח לא מספיק גדול בשבילנו ורוצים להרחיב אותו. יכול להיות שאין סיבה ופשוט רוצים שינוי. בקיצור, יש לא מעט סיבות שונות שיכולות להביא אותנו להחלטה על שיפוץ דירה – החל משינויים קוסמטיים כמו לצבוע ,להחליף ריצוף ועד לשיפוץ כללי הכולל החלפת כל התשתיות, שינוי בחלוקה הפנימית, ריצוף חדש, צבע וכד'.

שיפוץ דירה לצורך השקעה:

רוב האנשים חושבים שעלות השיפוץ במקרים של דירה להשקעה תהיה נמוכה מדירה למגורים וזה אכן כך אם הולכים על שיפוץ סטנדרטי, אבל פה מאוד חשוב להבין שכל שקל שמשקיעים בשיפוץ יכפיל את עצמו פי כמה. כלומר כאן לא צריך לחסוך, כאן צריך לתכנן נכון את השיפוץ לפי התקציב שלכם ולהעלות את ערך הדירה כמה שיותר במינימום השקעה. הינה ההסבר שלנו:

שוכרים רבים מוכנים לשלם 600 ש"ח או הרבה יותר בכל חודש עבור דירה משופצת, כלומר אם יש 3 דירות בדיוק אותו הדבר באותה קומה ובאותו בניין: דירה א' (לא משופצת) מושכרת ב-2600 ש"ח לחודש, דירה ב' משופצת אך ברמה מאוד בסיסית מושכרת ב 2900 ובדירה ג' שמשופצת כמו שצריך דמי השכירות יכולים להגיע ל-3300 ש"ח.

מדובר בהשקעה הכי טובה ובטוחה. 

וכמובן גם אפשר להפוך לדוגמא דירת 4 חדרים לדירת 5 חדרים.

לסיכום: כל דירה היא מקרה בפני עצמו וצריך לתכנן את השיפוץ כך שנקבל מקסימום בתמורה.

לפני שתרוצו לבקש הצעות מחיר, אתם צריכים לדעת מה אתם רוצים

מכירים את המשפט "תמונה אחת שווה אלף מילים"?

אין כמו תמונות להשראה לשיפוץ דירה. לרובנו יש תמונה בראש איך אנחנו רוצים שהדירה תראה  לאחר השיפוץ, אבל לפעמים מגיע הספק: האם הרצפה תהיה כהה, בהירה, באמצע, אולי בגוון חום או בגוון אפור. איך ייראה המטבח? איך יהיה חיפוי הקירות ומה עם חדר הרחצה? בקיצור אנחנו נשארים עם סלט בראש.

ההמלצה שלנו: חפשו תמונות השראה. היום קל מאוד למצוא אותן. אתם יכולים לחפש בגוגל, בלוחות דירות להשכרה ומכירה, אולי ממקומות שהייתם בהם ואהבתם את העיצוב. לא משנה מאיפה, ברגע שתמצאו תמונות שיחד בונות את הדירה שהייתם רוצים לגור בה או את הבית המושלם להשקעה יהיה הרבה יותר קל ובטוח שהתוצאה של השיפוץ תהיה בדיוק כמו שרציתם או אפילו יותר טוב.

תמיד אפשר לשכור את שירותיו של מעצב פנים שגם יכול לעזור לנו לגבש את הרעיונות שלנו וגם יש אפשרות לקבל הדמיות של איך תיראה הדירה לאחר השיפוץ.

רגע.. יש עוד, שיפוץ דירה לא עושים כל יום

קביעת תקציב, עלויות שיפוץ, שיפוץ חלקי, הצעת מחיר ועוד..

איך קובעים תקציב עבור שיפוץ דירה?

האמת היא שזה קל ומאוד קשה בו זמנית. כל אחד יודע כמה הוא מוכן או יכול לשלם עבור שירות או מוצר, אך כשמדובר בשיפוץ דירה זה הרבה יותר מורכב.

יש כל כך הרבה פרמטרים ודברים שיכולים לצוף במהלך השיפוץ, שברוב המקרים יש חריגה מהתקציב. זה כמעט בלתי אפשרי שזה לא יקרה, אבל ננסה שאם יש חריגה היא תהיה מינורית.

אנו ממליצים לעשות את הדבר הבא: לקחת מידות של הדירה ולבדוק עם בעלי מקצוע כמו קבלנים או מעצבי פנים מה העלות הממוצעת לשיפוץ סטנדרטי של דירה כמו שלכם.

זה יתן לכם כיוון מה התקציב המינימלי שאתם צריכים ועד כמה אתם מסוגלים או רוצים להוציא ורק אז להתחיל לחשב בצורה הרבה יותר מדויקת  מה תהיה העלות של השיפוץ שלכם.

אנחנו ממליצים לקבוע תקציב של סה"כ השיפוץ, אבל גם תקציב פר מוצר וככה יש הרבה יותר סיכויים שלא תהיה חריגה מהתקציב.

המחיר של שיפוץ דירה בנוי מ 2 דברים: עבודה וחומרים.

הדבר הכי נכון זה להכין כתב כמויות. אתם יכולים להכין את זה לבד או לפנות למעצב פנים / אדריכל שיעשו את זה עבורכם.

טווח המחירים בשיפוץ בית (עבודה) הוא יחסית קטן וקבוע, לכן פה אין הרבה הפתעות.

לגבי מוצרים:  מרצפות, חיפויים, קירות, כלים סניטריים, עבודות אלומיניום (חלונות, מעקות, דלתות וכו'), נגרות –  בקיצור כל מה שאינו עבודה, יש טווח מחירים ענק ואפשר להגיד שאין גבול במחירים.

לכן כפי שאמרנו קודם אתם יכולים להגיע לחנות מרצפות ולשאול  מה המחיר הכי זול עבור בלטה 90X90 (לדוגמא בלבד) ואומרים לכם 80 ש"ח למ"ר ואז אתם מסתובבים בחנות ורואים משהו שאהבתם ושואלים כמה זה עולה והתשובה היא 160 ש"ח למ"ר, כאן נכנס שיקול הדעת שלכם לתקציב ואתם יכולים להגיד "אוקיי, יש משהו שאהבנו ב-160 ש"ח וזה יהיה התקציב שאנחנו מוכנים להשקיע למ"ר", או להגיד "המקסימום שאנחנו מוכנים זה 100 ש"ח למ"ר" או פשוט להגיד "יש גם יפים ב 80 ש"ח, לא צריך להוציא יותר מזה" – וככה לגבי כל דבר ודבר הקשור לשיפוץ.

כמה עולה לעשות שיפוץ דירה?

כפי שאמרנו עד עכשיו, להגיד לכם כמה יעלה שיפוץ הדירה שלכם זה לא דבר אפשרי, אבל כן נוכל לתת לכם כמה נתונים שיכולים לתת לכם כיוון.

עבור שיפוץ כללי בסיסי, המחיר עבור עבודה בלבד אמור להיות כ – 1300 ש"ח  עד 1600 ש"ח למ"ר (ללא חומרי הגמר, כלים סניטריים, דלתות, עבודות האלומיניום, המיזוג, המטבח וכו').

מחיר הכולל את חומרי הגמר, כלים סניטריים, דלתות ,עבודות האלומיניום, המיזוג, המטבח וכו'  המחיר הממוצע למ"ר הוא בין 2000 ש"ח ל-3000 ש"ח, אך כמובן המחירים יכולים להגיע גם ל-6000 ש"ח ויותר.

הכל תלוי בגודל הדירה, מיקום הדירה, נוחות גישה לדירה וכמה משקיעים בחומרי הגמר ובכל מה שנאמר קודם.

לפי המספרים שבידנו, התשלום הממוצע שאנשים העושים שיפוץ לדירה משלמים עבור רצפות, כלים סניטריים, עבודות אלומיניום, נגרות (כל מה שלא עבודה) – זה 45% ממחיר השיפוץ.

לדוגמא:

תשלום עבור עבודה 100,000 ש"ח

התשלום הממוצע עבור כל השאר 45,000 ש"ח

סה"כ עלות השיפוץ 145,000 ש"ח

המספרים הללו הם אוריינטציה בלבד, כי כפי שאמרנו בלתי אפשרי להגיד מה יהיה  מחיר השיפוץ של הדירה שלכם, כי זה תלוי במאוד פרמטרים המשתנים משיפוץ לשיפוץ.

 

מה לגבי מחיר של שיפוץ דירה חלקי?

לקוחות רבים מעדיפים לבצע שיפוץ חלקי מטעמי תקציב או מטעמי זמן או שפשוט הם לא מעוניינים לשפץ את כל הדירה אלה רק חלק ספציפי – בדרך כל מדובר במטבח, שירותים, חדר רחצה.

צריך לקחת בחשבון שלבצע שיפוץ חלקי עולה יחסי יותר יקר מלבצע שיפוץ מלא, וזה כי זה לא אותו דבר לקנות 4 מ"ר של מרצפות או 100 מ"ר. זה לא אותו דבר שהקבלן מחשב תמחור ל-4 מ"ר לעומת 100 מ"ר וכו'.

כמובן שאם צריך להחליף תשתיות, אולי כדאי לשקול כבר להחליף את כל הריצוף.

לסיכום, אפשר לבצע שיפוץ חלקי (או נקרא לזה לבצע שיפוץ בשלבים), אבל צריך לעשות את זה עם חשיבה נכונה, מומלץ להתייעץ עם השיפוצניק מה כדאי לעשות יחד ומה אפשר לעשות בנפרד.

אז כמה עולה לבצע שיפוץ חלקי?

כמו בשיפוץ מלא, המחיר מאוד משתנה ממקרה למקרה.

זה תלוי בעבודה שנדרש לבצע, החומרים שתקנו, וכו'.

אבל כדי לתת לכם כיוון של מחיר, הינה כמה מחירים ממוצעים:

שיפוץ חדר רחצה או אמבטיה כולל הכל – כ-14,000 ש"ח

שיפוץ מטבח – בין 20,000 ל-50,000 ש"ח, כמובן שאפשר הרבה יותר (תלוי בחומרי הגמר)

עבודות גבס – החל מ – 350 ש"ח

ריצוף על חול – בין 150 ש"ח  ל – 250 ש"ח למ"ר (המחיר תלוי בסוג הבלטה, החיתוכים הנדרשים ועוד).

צביעת דירת 3 חדרים יעלה כ-5000 ש"ח

 יש לכם תקציב קטן?

אל תדאגו, גם אתם יכולים לשפץ את הדירה שלכם.

אתם יכולים לבצע שיפוץ חלקי

ואתם יכולים לחסוך הרבה כסף בחומרי גמר: אתם יכולים לחפש מבצעים, עודפים וככה אתם יכולים לחסוך אלפי שקלים.

האם נדרש להכין תכניות לשיפוץ?

בגדול מומלץ לבצע תכנית לכל סוג פרויקט גם אם מדובר בפרויקט מאוד קטן, וככה לקבל כל דבר כפי שרציתם ולהימנע מהרבה טעויות או אי הבנות.

במידה ואתם בוחרים לא לבצע תכנית, השיפוצניק יבצע את כל העבודה לפי שיקול הדעת האישי שלו והניסיון האישי שלו.

אבל אם יש לכם דרישות מיוחדות, כמו מיקום נקודות חשמל וכו', מומלץ בחום כן לבצע תכניות. אתם יכולים לבצע את זה לבד וככה לחסוך הרבה כסף, אך נדרש ללמוד בצורה בסיסית איך להכין תכנית עבודה, איזה סימנים צריך, איך לסמן מיקום בקיר, איך לסמן גובה בקיר וכו'.

כמובן שתמיד אפשר לפנות מההתחלה למעצב פנים או לאדריכל שיכין לנו את כל התכניות הנדרשות.

כל מה שאתם צריכים לדעת לגבי קבלת הצעת מחיר לשיפוץ דירה

כפי שאמרנו עד כאן, מחיר של שיפוץ מושפע מהמון דברים, לכן אין דבר כזה הצעת מחיר בעל פה או סתם פתק שכתוב עליו מחיר.

אם קיבלתם הצעת מחיר בצורה כזאת, ברוב המקרים זה מראה על חוסר רצינות.

הצעת מחיר צריכה להיות מפורטת וברורה לכם ולכולם.

הצעת מחיר צריכה לכלול:

פירוט עבודה

כלומר מה בדיוק העבודה כוללת (הכל הכל, עד הפרטים הקטנים):

איזה חומרים כלולים

לוח זמנים

פריסת תשלומים

קבלת הצעת מחיר מפורטת קודם כל מראה על רצינות הקבלן / שיפוצניק אבל גם מונעת בעיות של אי הבנות וויכוחים. לכן הצעת מחיר נכונה נותנת שקט גם למי שמבצע את העבודה וגם לכם!

כי אם יש ספק לגבי משהו, כל מה שצריך לעשות בכל רגע נתון זה להוציא את הצעת המחיר.

עם זאת, אנחנו רוצים לתת לכם כמה טיפים נוספים.

קבלן מקצועי בחיים לא יתן לכם הצעת מחיר מבלי קודם כל לבקר בשטח. הוא כן יכול להגיד לכם סדר גודל של מחיר, אבל הצעת מחיר תינתן לכם רק לאחר שהוא היה בשטח.

קיבלתם הצעת מחיר הרבה יותר נמוכה משאר ההצעות? כאן צריך לבדוק היטב את המצב: יכול להיות שהקבלן פשוט צריך עבודה ובאמת עובד במחיר זל יותר מבלי שזה יפגע באיכות עבודתו.

אבל יש גם סיכוי מאוד גדול, יהיו הפתעות לא נעימות בדרך ושלאט לאט הוא יוסיף עוד תשלומים ובסופו של דבר ייצא ששילמתם הרבה יותר וזה רק במקרה הטוב – כי יש סיכוי גם שהקבלן יברח באמצע העבודה או בכלל יברח עם המקדמה שלכם!!

לכן חשוב מאוד לבדוק כל הצעה היטב ולבדוק המלצות לפני שחותמים על חוזה.

הגיע הזמן לחתום על חוזה עם שיפוצניק / קבלן שיבצע את השיפוץ בדירה

אחרי שבחרנו את הקבלן, מאוד קריטי לחתום על חוזה עבודה.

בחוזה כמובן יופיעו עלויות שצריכות להיות תואמות להצעת המחיר, כולל תנאי תשלומים ולוח זמנים וכמו כן הצהרת הקבלן על הניסיון והכשרה מקצועית מתאימה כדי לבצע את העבודה.

בחוזה גם מצוינת אחריות הקבלן על העובדים שלו, מי אחראי לכל דבר (למשל: מי אחראי לספק את החומר הנדרש, וכו').

חשוב שיהיה גם סעיף לגבי מה הם המקרים שהלקוח רשאי לבטל את החוזה.

אם מדובר בחברה בע"מ, מומלץ להחתים את הקבלן ולבקש ערבות אישית של הקבלן.

מומלץ גם להוסיף סעיף המחייב את הקבלן לבצע ביטוח, אך עם זאת אנחנו ממליצים להרחיב את ביטוח הדירה שלכם לתקופת השיפוץ וזה כי הביטוח של הקבלן לא תמיד מכסה את כל עלות הנזק אם חלילה יקרה משהו רציני יותר.

האם נדרש היתר בניה לשיפוץ דירה?

ברוב המקרים לא. בכל שיפוץ פנימי שלא משפיע על חיצוניות המבנה – לא נדרש היתר בניה.

אך הינה כמה דוגמאות של מקרים שיש צורך בהיתרי בניה:

תוספת בנייה לדירה קיימת

להפוך מחסן ליחידת דיור 

שינוי בחזית המבנה

סגירת מרפסת

ועוד…

אם יש לכם ספק, מומלץ להתייעץ  עם קבלן, מעצב פנים או אדריכל.

 

מי דואג לבעלי מקצוע משלימים לשיפוץ הדירה?

בנוסף לקבלן השיפוצים והעובדים שלו ,יש צורך בעוד בעלי מקצוע לצורך השיפוץ, כמו: מתקין מטבחים, נגר, איש מיזוג אוויר, איש אלומיניום.

אבל מי דואג להשיג את אותם בעלי מקצוע, שכל אחד מהם ייכנס בזמן ושלא יהיו עיכובים?

יש 2 אפשרויות:

  1. שקבלן השיפוץ דואג לכל מה שנדרש (או לרוב הדברים), כלומר שהוא מביא את בעלי המקצוע המשלימים הנדרשים. זו אולי אפשרות יחסית יותר יקרה, אך לכם זה חוסך לא מעט עבודה וכאב ראש. הקבלן ידאג לתאם עם כל בעלי המקצוע את זמן הכניסה שלהם. בקיצור – לכם יש רק כתובת אחת שהיא הקבלן.
  2.  אתם דואגים להשיג את כל בעלי המקצוע המשלימים הנדרשים. אפשרות זו יכולה לחסוך לכם כסף אך דורשת מכם לא מעט עבודה, כי כל בעל מקצוע הוא כתובת נפרדת, מה שיכול לגרום לעיכובים.

הריסות מהשיפוץ

כמעט בכל שיפוץ דירה יש הריסות שצריך לזרוק. את כל ההריסות האלה אסור לשים בפח הרגיל או לידו (אם עושים כך עלולים לקבל קנסות כבדים), צריך לפנות את ההריסות מדירה למכולה ומשם לאתר פסולת מורשה! כדאי לוודא שהמכולה ממוקמת על פי חוקי הרשות המקומית ושהפסולת אכן תפונה לאתר מורשה.

כמו כן חשוב לדאוג שכל הדרך מהדירה עד לחוץ המבנה תישאר נקייה, ולפי הצורך לנקות על מנת שלא יהיו אי נעימויות עם השכנים שלכם.

שיהיה בשעה טובה ובהצלחה עם שיפוץ הדירה שלכם!

דברו עם אנשי המקצוע שלנו, בואו לשפץ נכון

דילוג לתוכן